مجله موبایل

دلایل و راه حل زود خالی شدن باتری گوشی آیفون

باتری آیفون

“عمر باتری” مدت زمانی است که یک دستگاه قبل از نیاز به شارژ مجدد کار می کند. “طول عمر باتری” مدت زمانی است که یک باتری تا زمانی که نیاز به تعویض دارد دوام می آورد. تلفن های هوشمند آیفون یکی از محبوب ترین گوشی های هوشمند در بازار جهانی و همچنین ایران می باشد. کمپانی اپل با عرضه هر نسخه جدید تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا بتواند عمر باتری گوشی‌های‌اش را افزایش دهد. با وجود ویژگی ها و عملکرد های درجه یکی که اپل در گوشی هایش دارد که استفاده از تلفن هوشمند را بسیار آسان کرده است، کوتاه بودن عمر باتری اپل و زود خالی شدن باتری گوشی آیفون یکی از رایج ترین مشکلاتی که کاربران آیفون و آیپد های اپل با آن رو به رو هستند.

البته بسیاری از کاربران اپل از عملکرد باتری گوشی شان به خصوص اگر در تمام طول روز دوام بیاورند، راضی خواهند بود اما برخی هم ممکن است با آن مشکل داشته باشند. و همین امر موجب نارضایتی آنان میگردد.

در این مقاله کایوش سعی کرده اطلاعات مفیدی را در زمینه بهینه کردن مصرف انرژی باتری گوشی موبایل آیفون و دلایل زود خالی شدن باتری  و راه حل مناسب و کاربردی ارائه دهد.

کمپانی اپل در وب سایت رسمی خود اعلام کرده است که:

یکی از عواملی که بر عمر و طول عمر باتری تأثیر می گذارد، ترکیب کارهایی است که با دستگاه خود انجام می دهید. مهم نیست که چگونه از دستگاه خود استفاده می کنید، راه هایی برای کمک وجود دارد. طول عمر باتری به “سن شیمیایی” آن مربوط می شود که چیزی فراتر از گذشت زمان است. این شامل عوامل مختلفی است، مانند تعداد چرخه های شارژ و نحوه مراقبت از آن. برای به حداکثر رساندن عملکرد باتری و کمک به افزایش عمر باتری، نکاتی را رعایت کنید. برای مثال، زمانی که آیفون برای مدت طولانی ذخیره می شود، آن را نیمه شارژ نگه دارید. همچنین از شارژ کردن یا رها کردن آیفون در محیط های گرم از جمله قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید برای مدت طولانی خودداری کنید.

از این رو به منظور بررسی سایر موارد و راه حل مناسب با ما همراه باشید:

بررسی سلامت باتری و دلیل زود خالی شدن باتری آیفون

شرکت اپل پس از عرضه سیستم عامل iOS 13 شرایطی را فراهم آورده است که کاربران می توانند ظرفیت و عملکرد باتری خود را ببینند.

برای بررسی این مورد ابتدا وارد Settings شده، سپس به قسمت Battery بروید و روی Battery Health کلیک کنید.

  • Maximum Capacity : در حالت ایده آل باید بالای 80 درصد باشد.

وقتی این مقدار به زیر عدد مذکور برسد، گوشی شروع به لگ زدن می‌کند و گاهی نیز با مشکل خالی شدن باتری ایفون بدون استفاده مواجه خواهید شد.

  • Peak Performance Capability: در این بخش با دو پیام روبه رو خواهید شد که نشان میدهد باتری مشکلی دارد یا نه

‘Your battery is currently supporting normal peak performance’ و یا

‘Built-in dynamic software and hardware systems will help counter-performance impacts that may be noticeable as your iPhone battery chemically ages’

هر دو این پیام ها نشان دهنده باتری سالم می باشد.

اما چنانچه با مواردی نظیر:

‘This iPhone has experienced an unexpected shutdown because the battery was unable to deliver the necessary peak power.’

و یا  ‘Your battery’s health is significantly degraded. An Apple Authorized Service Provider can replace the battery to restore full performance and capacity.’

مواجه شدید، یعنی باتری گوشی‌تان به مشکل خورده و بهتر است آن را با یک باتری دیگر جایگزین کنید.

نکته: گزینه Optimized Battery Charging را فعال کنید.

این گزینه به گوشی اجازه می‌دهد که شارژ باتری را با توجه به برنامه روزانه شما تنظیم کند. در این حالت معمولا شارژ گوشی از 80 درصد فراتر نخواهد رفت.

در صورتی که سریع خالی شدن باتری آیفون مربوط به بخش نرم افزاری باشد کافی است چند راه حلی که در ادامه بیان میشود را بکار گیرید.

 

سلامت باتری آیفون

پاک کردن برنامه های پر مصرف

برنامه های تلفن هوشمند باید از نظر میزان مصرف انرژی به خوبی بهینه سازی شوند و اگر این امر در آن ها صورت نپذیرد، منجر به خالی شدن سریع شارژ باتری آیفون یا آیپد می‌شودد. برای حل مشکل زود خالی شدن باتری آیفون، بهتر است برنامه هایی که انرژی زیادی از باتری میگیرند را شناسایی و حذف کنید. این مرحله به شما نشان میدهد هر برنامه چه مقدار شارژ باتری را مصرف می کند. از این رو  میتوانید اپلیکیشن های  پرمصرف را حذف کنید.

مسیر دسترسی:  Settings » Battery 

فعال کردن Low Power Mode 

اگر در شرایطی هستید که شارژ آیفون یا آیپدتان کمتر از 20 درصد رسیده و نیاز دارید برای مدت بیشتری شارژ نگه دارد، می‌توانید از حالت Low Power Mode استفاده کنید. فعال نمودن این گزینه با غیر فعال کردن غیر فعال شدن خیلی از ویژگی های دستگاه، باعث می شود پیش از خاموش شدن گوشی موبایل‌تان بین دو تا تا سه ساعت زمان اضافی داشته باشید.

در نظر داشته باشید می‌توانید Low Power Mode را هر زمان که دوست داشتید نیز فعال کنند. البته فعال کردن این ویژگی از تبادل داده‌های پیام‌ها و فعالیت بسیاری از اپلیکیشن ها از جمله ‌Hey Siri و دیگر موارد که در مصرف باتری تاثیر زیادی دارند جلوگیری خواهد کرد.

مسیر دسترسی: Settings » Battery » Low Power Mode

غیر فعال کردن آپدیت خودکار اپ استور

یکی از مهم ترین دلایل به سرعت مصرف شدن حجم اینترنت گوشی‌مان و اتمام بسته‌ای که خریدیم، روشن بودن Auto update در اپ استور است.  که باعث می‌شود برنامه‌ها دائما و بدون اجازه‌ی ما بروز رسانی شوند. دانلود خودکار آپدیت برنامه ها منجر به افزایش مصرف شارژ باتری گوشی آیفون یا آیپد می شود.

بنابراین برای جلوگیری از خالی شدن سریع شارژ باتری آیفون یا آیپدتان باید این ویژگی را غیر فعال نمایید.

مسیر دسترسی: Settings » iTunes and App Store

به سمت پایین صفحه حرکت کنید و  Automatic Downloads اسلایدر کنار گزینه های مختلف ارائه شده را غیر فعال نمایید.

دسترسی موقعیت مکانی یا Location Services

سرویس مکان یابی در گوشی‌­های هوشمند، به کمک سخت افزار گوشی (یک تراشه gps) و داده‌­های اینترنت می توانند موقعیت مکانی یا لوکیشن تلفن همراه را با اتصال به شبکه سیستم موقعیت‌یابی جهانی مشخص کند. و بر اساس اطلاعات آن خدماتی را که شما جستجو می‌کنید بر اساس نزدیک‌ترین موقعیت مکانی مانند برنامه Google Maps ارائه دهند .

سرویس موقعیت مکانی یا GPS تلفن های هوشمند یکی دیگر از دلایل مصرف بالای انرژی و زود خالی شدن باتری آیفون می‌ باشد.

شما می توانید location service را برای کل برنامه‌های موجود غیر فعال و یا برای تک تک اپلیکیشن‌ها این تغییر وضعیت را انجام داد. توصیه ی ما به شما این است که Location services برای برنامه‌هایی که نیاز به استفاده از این سرویس دارند برقرار بماند.

بیشتر تنظیماتی که در این صفحه ملاحظه می کنید، مربوط به ارسال اطلاعات به شرکت اپل به منظور بازاریابی و دریافت داده های مربوط به رفتار شما می باشد. با غیر فعال کردن آنها تلفن هوشمند شما به همان روال قبلی خود ادامه خواهد داد. این روش کمک بسیاری در جلوگیری از زود خالی شدن باتری آیفون میکند.

مسیر دسترسی:Settings » Privacy » Location Services

نکات مربوط به غیر فعال کردن لوکیشن سرویس در گوشی آیفون :

  • همه گزینه ها به جز Emergency SOS و Find My iPhone و Motion calibration & Distance را غیر فعال کنید .
  • در قسمت System services، گزینه Significant Locations غیر فعال کنید.
  • همه گزینه های بخش Product Improvement را غیر فعال کنید.
  • به سمت پایین اسکرول کنید و گزینه Status Bar Icon را فعال کنید . به این ترتیب زمانی که Location شما در گوشی تان مورد استفاده قرار می گیرد یک فلش کوچک در کنار باتری ظاهر خواهد شد و زمانی که این فلش به صورت دائمی در کنار باتری شما ظاهر می شود به این معنی است که مشکلی وجود دارد . بر روی گزینه Location Services در بالای صفحه تپ کنید تا به منوی اصلی Location Services باز گردید.
  • فلش بنفش تو پر: برنامه در حال حاضر در حال استفاده از Location شماست.
  • فلش خاکستری: برنامه از Location شما در طول 24 ساعت گذشته استفاده کرده است.
  • فلش بنفش تو خالی: برنامه ممکن است تحت شرایط خاصی از Location شما استفاده کند.

فعال بودن تنظیمات Push Mail

با تغییر تنظیمات گوشی می توان تعیین کرد که هر زمان که برنامه Mail خود را باز کنید آیفون شما ایمیل های جدید را چک کند. دیگر نیازی به چک کردن ایمیل در هر 15 دقیقه توسط سرور ایمیل نخواهد بود و از زود خالی شدن باتری آیفون جلوگیری کرد.

مسیر دسترسی: Settings » Accounts & Passwords » Fetch New Data 

غیر فعال کردن عملکرد اپلیکیشن ها در پس زمینه

اپلیکیشن های بسیاری هستند که پس از کارکردن و خروج از آنها همچنان در حال کار کردن و بروز رسانی اطلاعات خود هستند. و در پس زمینه تلفن هوشمند به کار خود ادامه می دهند. به ظاهر شما از این نرم افزارها خارج شده اید اما سیستم عامل تلفن همراه شما با اتصال به منابع، نسبت به بروز ماندن اطلاعات این اپلیکشن ها اقدام و از منابعی مثل باتری استفاده میکند. به منظور جلوگیری از زود خالی شدن باتری آیفون توصیه می‌شود اپلیکیشن‌های پس زمینه را بررسی کرده و از نگهداشتن برنامه‌های غیر ضروری خودداری کنید. باید در نظر داشت غیر فعال کردن فعالیت پس زمینه‌ای تمام برنامه‌های نصب شده بر روی گوشی توصیه نمی‌شود زیرا  اعلان هایی مانند تلگرام و واتس اپ را خارج از اپلیکیشن دریافت نمی‌کنید و فقط هنگامی که در صفحه‌ی آن برنامه هستید، نوتیفیکشن می‌آید.

مسیر دسترسی: Settings » General » Background App Refresh

دمای تلفن هوشمند

بهترین دمای مناسب برای کارکردن با تلفن هوشمند آیفون ، آیپد و آیپاد دمایی بین 32 تا 95 درجه فارنهایت ( 0 تا 35 درجه سیلسیوس) است. استفاده از آیفون در دمای بالاتر از 95 درجه فارنهایت می تواند به باتری گوشی آسیب برساند.دمایی پایین تر از 20 درجه سانتی گراد به باتری آیفون آسیب نمی رساند اما باعث زود خالی شدن باتری آیفون شما می شود. در صورتی که سرما خیلی شدید باشد ممکن است گوشی آیفون شما به کلی از کار بیفتد و زمانی که به دمای نرمال برگردید وضعیت گوشی شما به حالت عادی باز خواهد گشت.

 

همان‌طور که در این مقاله بیان شد بیشترین مشکلات مربوط به زود خالی شدن باتری گوشی آیفون با رعایت نکات و روش‌های گفته شده میتوان حل کرد. اگر راه‌های گفته شده مشکل باتری را حل نکرد، می‌توانید از شروع مجدد گوشی آیفون خود استفاده کنید و در نهایت در صورت مرتفع نشدن مسئله‌ی زود خالی شدن باتری آیفون از گزینه‌ی بازگشت به کارخانه و تنظیمات مجدد آیفون برای حل ریشه‌ای مشکلات نرم افزاری کمک بگیرید.

کاهش ظرفیت و توان شارژدهی باتری آیفون در صورتی که به دلیل مشکلات سخت افزاری و یا استفاده چندین ساله از تلفن همراه باشد می‌تواند دلیل زود خالی شدن شارژ آیفون باشد. توصیه ما این است که به فردی کارشناس در این زمینه مراجعه نمایید. تعمیر و یا تعویض باتری آیفون یکی از مواردی است که در مجموعه کایوش با بهره گیری کارشناس مجرب و کارآزموده با تجربه چندین ساله، با رعایت اصول و استاندارد های مطرح شده از سوی کمپانی اپل در کمترین زمان و مناسب ترین هزینه انجام میشود. در صورتی که نیاز به تعویض باتری آیفون باشد، با مراجعه حضوری میتوانید از اصالت باتری اطمینان حاصل نموده و از سایر خدمات بهره بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *