مجله موبایل

بررسی علل و راه حل خاموش شدن و روشن نشدن گوشی های سامسونگ A51، A50

تعمیر گوشی a51 سامسونگ

پس از عرضه گوشی های موبایل a50 و a51 سامسونگ تعداد کاربران زیادی از نقاط مختلف دنیا پس از خرید این دو مدل، با مشکلاتی همچون خاموش شدن و روشن نشدن ،ریستارت شدن پشت سر هم گوشی به صورت خودکار روبه رو شدند. Samsung Galaxy A51 یکی دیگر از میان رده های سامسونگ با ویژگی های چشمگیر است که به عقیده بسیاری از کارشناسان در پی موفقیت سامسونگ در تولید A50 به بازار عرضه شده است. اما طبق گزارشات فراوانی که پس از عرضه این دو مدل گوشی به ثبت رسید نشان دهنده آن است که بسیاری از کاربران نگران خاموش شدن و دیگر روشن گوشی موبایل خود هستند.عوامل مختلفی از جمله ضربه ، آب خوردگی ، مشکلات بوردی و اختلالات نرم افزاری ویا در مواردی بروز رسانی اندروید به آخرین نسخه می تواند باعث خاموش شدن گوشی موبایل شود. خوشبختانه با مشخص شدن دلایل مشکل، راهکار های مختص به خود را دارد. جهت حل مشکل پیشنهاد می کنیم در ادامه مطلب با تیم کایوش همراه باشید.

 

راه اندازی مجدد گوشی a51 سامسونگ

رایج ترین و ابتدایی ترین روش برای حل مشکل خاموش شدن و روشن گوشی سامسونگ a51، کافی است آن را ری استارت کرده. در صورتی آسیب فیزیکی به تلفن همراه وارد نشده باشد در اکثر موارد با این روش ایراد آن برطرف میشود.بنابراین برای امتحان کردن این روش کافی است:

 • ابتدا دکمه ولوم پایین را فشار داده و رها نکنید. در همین حالت دکمه ولوم پایین را نگه داشته اید دکمه پاور را برای 15 ثانیه و یا کمی بیشتر نگه دارید.

اگر با نگه داشتن دکمه پاور و ولوم پایین گوشی روشن نشد، ممکن است گوشی شما شارژ کافی برای راه اندازی مجدد نداشته باشد. بنابراین پیشنهاد می کنیم گوشی خود را به وسیله کابل شارژ اصلی برای مدت 10 دقیقه شارژ نمایید سپس دکمه ولوم پایین و پاور را به طور همزمان به مدت ۱۵ ثانیه نگه دارید.

اثرات آسیب فیزیکی مثل ضربه ، آب خوردگی و … بر گوشی سامسونگ a51

آسیب های سخت افزاری مانند فشار و حرارت زیاد، آب خوردگی و نفوذ الکل از عوامل اصلی آسیب سخت افزاری است، که میتواند باعث خاموش شدن گوشی a51 سامسونگ شود.  در هنگام مواجه با هر یک از این موارد بررسی نمایید که آیا گوشی کاملا خاموش است یا فقط صفحه نمایش تصویر ندارد.

سیاه شدن صفحه نمایش یا سوختن ال سی دی گوشی a51

اگر گوشی شما زنگ می خورد یا با نگه داشتن دکمه پاور ویبره می زند و یا هر گونه واکنش دیگری که نشان می دهد گوشی روشن است و فقط تصویر ندارد، این احتمال وجود دارد که ال سی دی سوخته باشد که باید تعویض شود.

در صورتی که اطمینان دارین که گوشی a51 , a50 شما نیازمند تعویض ال سی دی می باشد کافی است از طریق سایت درخواست تعمیرات موبایل خود را رد کنید تا همکاران ما در اولین فرصت و کمترین زمان به سوالات و نیازهای شما پاسخ دهد.

اما در صورتی که گوشی پس از آسیب وارد شده هیچ واکنشی نشان نمی دهد، جهت عیب یابی دقیق باید توسط یک تکنسین حرفه ای بررسی شود.

اختلالات نرم افزاری دلیلی برای خاموش شدن گوشی سامسونگ a51

بعد از بررسی دقیق گوشی و مطمئن شدن از سالم بودن گوشی از لحاظ هر گونه آسیب فیزیکی و عدم ورود مایعات به داخل آن با توجه به اینکه گوشی دیگر هیچ واکنشی ندارد، این مشکل در اکثر مواقع مربوط به یک مشکل نرم افزاری و سیستم عامل است. با انجام دادن سه روش زیر می توانید مشکل گوشی a51 سامشونگ خود را حل کنید. روش های زیر را به ترتیب تست نمایید.

1. راه اندازی گوشی در Safe Mode اولین راه حل مشکل خاموش شدن و روشن گوشی سامسونگ a51

طبق گزارشات جمع آوری شده در سراسر جهان مشخص شده در موارد بسیاری  ویروسی بودن اپلیکیشن ها و یا نصب ناقص برنامه ها باعث ایجاد اختلالات نرم افزاری در تلفن هوشمند می شود. این اختلالات باعث ایجاد مشکلاتی مانند خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ a51 می شوند. به عنوان اولین راه حل پیشنهاد می کنیم گوشی را در حالت امن یا safe mode راه اندازی کنید. با قرار گرفتن تلفن هوشمند در این حالت تمام برنامه های نصب شده توسط شما موقتا غیرفعال می شوند.

جهت قرار دادن گوشی در حالت Safe Mode مراحل زیر را دنبال کنید:

 • دکمه power را نگه داشته تا گوشی خاموش شود.
 • مجدد دکمه power را فشار دهید تا لوگو Samsung روی صفحه نمایش داده شود، سپس بلافاصله دکمه ولوم پایین را فشار دهید و نگه دارید.
 • تکمیل این فرایند ۳۰ ثانیه طول خواهد کشید.
 •  قرار گیرد،درSafe Modeدر صورتی که گوشی موبایل شما در حالت پایین صفحه سمت چپ نمایش داده خواهد شد.

اگر گوشی در این حالت روشن شد و عملکرد آن بدون مشکل بود، به ترتیب از آخرین برنامه ای که بر روی گوشی نصب کرده اید شروع به پاک کردن کنید. بعد از حذف هر برنامه گوشی را مجدد راه اندازی و بررسی کنید؛ اگر مشکل برطرف نشده بود، برنامه دیگری را پاک کنید.

 

2. پاک کردن cache partition برای حل مشکل خاموش شدن و روشن نشدن گوشی سامسونگ a51

حافظه پنهان یا cache partition در واقع بخشی از حافظه است که اطلاعاتی را برای اجرای سریع سیستم عامل اندروید در خود ذخیره می کند.

گاهی به دلایل مختلف اطلاعات این بخش معیوب می شوند و در نتیجه گوشی دچار مشکلات مختلفی مانند ماندن روی لوگو در هنگام راه اندازی می شود. بنابراین پاک کردن کش پارتیشن می تواند روش موثری برای حل مشکل باشد.

برای راه اندازی گوشی در حالت بازیابی مراحل زیر را دنبال کنید:

 • گوشی را خاموش کنید.
 • دکمه ولوم بالا و پاور را فشار دهید.
 • زمانی که لوگو نمایش داده شد، دکمه ها را رها کنید.
 • دکمه ولوم پایین را چند بار فشار دهید تا گزینه wipe cache partition انتخاب شود.
 • دکمه پاور را برای تایید فشار دهید.
 • دکمه ولوم پایین را برای انتخاب گزینه yes چندین بار فشار دهید.
 • دکمه پاور را برای تایید فشار دهید.
 • زمانی که پاک کردن کش پارتیشن تمام می شود، Reboot system now هایلایت می شود.
 • دکمه پاور را برای تایید و راه اندازی مجدد گوشی فشار دهید.

راه اندازی مجدد گوشی ممکن است کمی طول بکشد؛ پس صبر کنید. اگر همچنان گوشی A51 شما روشن نشد، روش آخر را امتحان کنید.

3. ریست فکتوری آخرین روش پیشنهادی برای حل مشکل روشن نشدن گوشی سامسونگ a51

به عنوان آخرین راه حلی که میتوان برای روشن نشدن گوشی سامسونگ a51 ارائه داد که توسط خود کاربر قابل انجام باشد، ریست فکتوری گوشی موبایل می باشد. باید در نظر داشت که در این روش بهتر است قبل از اقدام از تمامی اطلاعات بک آپ تهیه کرده، چرا که تمامی اطلاعات و برنامه های نصب شده بر روی گوشی حذف خواهد شد.

 

برای ریست فکتوری مراحل زیر را دنبال کنید:

 • گوشی را خاموش کنید.
 • دکمه ولوم بالا و پاور را همزمان نگه دارید.
 • زمانی که لوگوی SAMSUNG Galaxy A51 ظاهر شد، دکمه ها را رها کنید.
 • اکنون گوشی شما در حالت ریکاوری راه اندازی شده است. یک صفحه مشکی با متن آبی و زرد مشاهده خواهید کرد.
 • با استفاده از دکمه ولوم پایین گزینه wipe data / factory reset را انتخاب کنید.
 • دکمه پاور را برای تایید فشار دهید.
 • دکمه ولوم پایین را برای انتخاب گزینه yes فشار دهید و سپس با استفاده از دکمه پاور تایید کنید.
 • زمانی که ریست فکتوری تکمیل شود، Reboot system now انتخاب می شود.
 • دکمه پاور را برای راه اندازی مجدد گوشی فشار دهید.

اگر با وجود طی کردن تمامی مراحل گفته شده در مطلب بالا همچنان گوشی سامسونگ شما روشن نمیشود، توصیه ما این است که که جهت عیب یابی و حل مشکل به تکنسین حرفه ای مراجعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *