مجله لپ تاپ

تفاوت Shut Down ، Sleep و Hibernate در لپ تاپ

ShutDown Sleep Standby Hibernate Hybrid Sleep

کامپیوترهای اداری و یا شخصی بدلیل اینکه امکان جابجایی همچون لپ تاپ را ندارند کاربر می داند که چه زمانی نیاز است آن را خاموش و یا در حالت standby) sleep)بگذارد. روشن گذاشتن و به حال خود رها کردن سیستم چه لپ تاپ و یا کامپیوترامری غیرمعقول است و در استفادهٔ مرتب از آن‌ها نباید تعلل کرد. برای اینکه بدانید کدام‌ یک از گزینه‌های Shut Down ، Sleep ، Hibernate ،Hybrid Sleep برای استفاده شما بهتر است، با کایوش همراه باشید.

کامپیوترها حتی برای مواقعی که از آن‌ها استفاده نمی شود، امکانات مختلفی ارائه می‌دهند. به طوری که گزینه‌های Shut Down ،Hibernation ،Sleep برای مدتی طولانی از اجزای جدانشدنی سیستم‌های ما بوده‌اند تا جایی که سیستم‌های مدرن از گزینه‌های بیشتری مانند خواب دوگانه (Hybrid Sleep) نیز برخوردار شدند.

Shut Down – خاموش کردن

در این حالت، برق‌رسانی به تمام اجزای سیستم قطع می‌شود و برنامه‌هایی که بر روی سیستم اجرا شده بودند قبل از آغاز فرایند خاموش کردن سیستم، ذخیره نمی‌شوند. بنابراین دفعهٔ بعد که سیستم‌تان را روشن کردید، همهٔ برنامه‌ها و تنظیمات به حالت عادی باز می‌گردند و این در حالی است که به طور معمول، پروسهٔ خاموش شدن دستگاه بیشتر از سایر گزینه‌ها به طول می‌انجامد.اگر بخواهید کامپیوتر را دوباره روشن کنید، باید کلید برق power را بزنید تا سیستم دوباره روشن شود.

Sleep یا Standby در نسخه‌های پیشین ویندوز

در زمان قرار دادن سیستم در حالت standby و یا sleep  برق‌رسانی به تمام اجزا به جز RAM قطع می‌شود و RAM حالت فعلی سیستم را در خود ذخیره می کند . وقتی سیستم را مجدداً روشن می‌کنید، تمام برنامه‌هایی که قبلاً در حال اجرا بودند مجدد به فعالیت خود باز می‌گردند. در واقع، Sleep به منظور جلوگیری از مصرف بیش از حد برق است.

چگونه لپ تاپ را از حالت sleep خارج کنیم

گاهی لپ تاپ در حالت استندبای گیر می کند.برای خروج از حالت Sleep یا استندبای لپ تاپ ابتدا آن را ریستارت کنید. پس از ریستارت کردن سیستم و بالا آمدن دوباره آن از طریق کیبورد دکمه‌های ویندوز و x را همزمان فشار دهید، سپس دکمه U و در آخر دکمه R را بزنید تا لپ تاپ مورد استفاده ی شما به راحتی روشن شود. زمانی که سیستم روشن شد،از فعال بودن قابلیت خروج با موس و کیبورد مطمئن شوید.

Hibernation – خواب زمستانی

در این حالت هم همچون shut down کردن دستگاه، برق سیستم به کلی قطع می‌شود. Hibernation با Shut Down تفاوت هایی دارد. وقتی گزینه Hibernation را انتخاب می‌کنید، وضعیت کلی آن در قالب یک فایل در فضای هارددیسک ذخیره می‌شود و وقتی که سیستم روشن می‌شود، این فایل حالت قبلی سیستم‌عامل را به اجرا در می آورد. در حالتHibernation برق بیشتری  نسبت به Sleep صرفه‌جویی می‌شود.

Hybrid Sleep – خواب دوگانه

با استفاده از حالت Hybrid Sleep که ترکیبی از Sleep و Hibernation است در موقعی است که مشکل برق‌رسانی پیش می‌آید و برق سیستم ناگهانی قطع می‌شود فایل‌ها از دست نمی‌روند.

در حالت پیش فرض حالت Hybrid Sleep در تنظیمات خاموش است. توسعه دهندگان و کسانی که علاقمند هستند دلیل آن را بدانند،Raymond Chen یکی از توسعه دهندگان مایکروسافت در بیانی اختصاصی آن را توضیح می دهد.

Fast Startup – راه‌اندازی سریع

با انتشار ویندوز 10 شرکت مایکروسافت از حالت Fast Startup رو نمایی کرد که ترکیبی از Hibernation و Shut Down است. با استفاده از این گزینه نیز همچون Hibernation، وضعیت کلی سیستم روی هارد ذخیره می‌شود با این تفاوت که فقط برنامه‌هایی مشمول این وضعیت می‌شوند که با روشن شدن ویندوز به طور خودکار شروع به کار می‌کنند و برنامه‌هایی همچون ویدئو پلیرها یا دیگر برنامه‌های به اصطلاح Third Party دیگر شامل این وضعیت نمی‌شوند. در این حالت، سیستم سریع‌تر از حالت معمولی روشن می‌شود.

کدام‌یک را انتخاب کنیم: Shut Down ، Sleep ، Hibernate؟

باید بگوییم همه چیز به انتخاب خودتان بستگی دارد. بهتر است بجای چندین  مرتبه خاموش و روشن کردن در روز سیستم خود را در حالت sleep  قرار دهید. و هر زمان که احتیاج داشتین به کارتان ادامه دهید. اگر هم خواستید که علاوه بر بهره بردن از مزایای Sleep، در مصرف برق هم صرفه‌جویی کنید، می‌توانید از Hibernation استفاده کنید.اگر مطمئن هستین مدت زمان استفاده نکردن شما از سیستم بیشتر از یک و یا دو روز است حتماً آن را Shut Down کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *