قطعات و لوازم لپ تاپ

تعمیر فن لپ تاپ

تعمیر فن لپ تاپ

خنک بودن قطعات لپ تاپ در حین کار کردن با آن از اهمیت به سزایی برای جلوگیری از خرابی قطعات دارد. زمانی که دمای قطعات لپ تاپ از حد مشخصی بالاتر رود، فن لپ تاپ بصورت خودکار شروع به فعالیت میکند و از آسیب به سخت افزار سیستم از جمله پاور، مادربرد و باتری و … جلوگیری می کند. از این رو در صورتی که متوجه شدید فن لپ تاپ شما به درستی کار نمیکند و یا از کار افتاده است، در اولین فرصت اقدام به تعمیر آن نمایید. زیرا در صورت خرابی این قطعه لپ تاپ شما به ظاهر سالم و درست کار میکند، اما خسارات سنگینی به قطعات اصلی لپ تاپ وارد میشود. تعمیر فن لپ تاپ برندهای متفاوت موجود در بازار با توجه به نوع خرابی این قطعه، به روش های مختلفی انجام می شود.تیم تعمیرات لپ تاپ کایوش، برای ارائه خدمات تخصصی تر و ترمیم و تعویض اصولی و بی نقص فن در کنار شما هستند.در ادامه با نکات مربوط به فن نوت بوک آشنا خواهید شد. رعایت این نکات باعث جلوگیری از بروز مشکل در فن خواهد شد.

 

بررسی علائم خرابی فن لپ تاپ

از نشانه های خرابی فن لپ تاپ می توان به موارد زیر اشاره کرد :

خاموش شدن ناگهانی لپتاپ

مکانیزم محافظت کننده پردازنده لپ تاپ به گونه ای طراحی شده است که در صورتی که  دمای قطعات بالاتر از حد مجاز باشد، دستگاه خود به خود خاموش شده و از آسیب به قطعات جلوگیری نماید. بنابراین در صورتی که چنین اتفاقی برای لپ تاپ شما افتاد از اولین علائم خرابی فن در نظر بگیرید.به احتمال زیاد دستگاه شما دچار یک مشکل حرارتی شده و باید به آن رسیدگی کنید.

گرم شدن بیش از حد فن لپ تاپ:

حس کردم کمی گرما بر روی کیبود طبیعی است اما در صورتی که نوک انگشتان شما در هنگام کار کردن با کیبورد و یا صفحه لمسی تاچ پد  گرامی زیادی را احساس کرد، چنین نشانه ای را جدی بگیرید. البته توجه داشته باشید که در هنگام پردازش های سنگین مثل بازی و رندر و ادیت و… حس کردن مقداری گرما روی کیبورد طبیعی است.گرم شدن بیش از حد لپ تاپ بر روی عملکرد آن نیز تاثیر میگذارد و باعث کند شدن آن میشود.

صدای غیر طبیعی فن لپ تاپ

با گذشت زمان و پیشرفت در طراحی قطعات لپ تاپ، فن های لپتاپ تقریبا بدون صدا و یا با حداقل ترینصدا وظیفه خنک کنندگی را انجام میدهد. اگر صدای غیر طبیعی از فن لپ تاپ خود می شنوید و تقریبا مطمئن هستید که این صدا مربوط به هارد نیست توصیه می شود لپ تاپ خود را توسط یک فرد متخصص بررسی کنید.

بوی عجیب و غیر طبیعی لپ تاپ

قرار دادن لپ تاپ در هنگام کار کردن بر روی فرش، لباس و سایر الیاف و پارچه باعث میشود، مو و کرک آن ها به درون لپ تاپ راه پیدا کنند.استشمام بوهای عجیب و غیر طبیعی از داخل دستگاه نیز میتواند از نشانه های خرابی فن لپ تاپ باشد زیرا به مرور زمان با جمع شدن مو و کرک و الیاف داخل فن و با بالا رفتن حرارت پردازنده این الیاف شروع به سوختن می کنند و باعث ایجاد بوهای نامطبوع می شوند.

عدم وجود جریان هوا

اگر هنگامی که دست خود را کنار خروجی هوای لپ تاپ خود قرا می دهید، هیچ جریان هوایی را حس نمی کنید به احتمال زیاد فن لپ تاپ شما دچار نقص فنی شده ، البته به یاد داشته باشید که در پردازنده های جدید و کم مصرف در اکثر مواقع و موقع عدم استفاده از دستگاه فن لپ تاپ خاموش است.

 

نحوه تعمیر فن لپ تاپ و از بین بردن صدای آن

صدا دادن فن لپ تاپ علاوه بر آزار دهنده بودن آن از علائم خطرناکی می باشد . البته با انجام برخی موارد میتوان تا مقدار زیاد و تاثیر گذاری صدای آن را کاهش و کنترل کرده و اقدام به تعمیر فن لپ تاپ نمایید.

گردگیری فن لپ تاپ

در بسیاری از مواقع کثیفی فن می تواند باعث بروز صدا در آن شود. در چنین مواقع فن را گردگیری نمایید. گردگیری فن نیاز به رعایت نکات ظریفی دارد که هر کسی قادر به رعایت آن نیست. بنابراین برای تعمیر فن لپ تاپ و گردگیری آن به نمایندگی تعمیرات نوت بوک مراجعه کنید.

استفاده از فن جداگانه و یا خنک کننده لپ تاپ

اگر فن شما دچار مشکل است و نمی تواند لپ تاپ شما را خنک کند، از یک فن جدا استفاده کنید. هنگامی که در حال پردازش سنگین یا بازی هستید، استفاده از یک فن جدا می تواند در خنک کردن نوت بوک شما تاثیر گذار باشد. با این کار دمای دستگاه کاهش می یابد و فن داخلی راحت تر کار کرده و از میزان صدا کاسته می شود.

عدم انجام پردازش های سنگین

از دلایلی که می تواند باعث صدا دادن فن لپ تاپ شود اجرای پردازش های سنگین است. هنگام اجرای پردازش های سنگین سی پی یو گرمای زیادی را تولید می کند. پردازش های پس زمینه نیز باعث بالا رفتن دما می شود. برای این که از حجم پردازش ها بکاهید برنامه های غیر ضروری را ببندید. این کار باعث می شود حجم پردازش سی پی یو کاهش یابد. در نتیجه فن کمتر کار کرده و صدای کمتری تولید می کند و دیگر نیاز به تعمیر فن لپ تاپ نخواهید داشت.

نرم افزار کنترل سرعت فن

استفاده از نرم افزار های کنترل سرعت فن می تواند در کاهش صدای فن تاثیر گذار باشد. نرم افزار های معتبری نیز در این رابطه وجود دارد. بنابراین با استفاده از نرم افزارهای کنترل سرعت صدای آزار دهنده فن را کاهش دهید. این نرم افزارها را می توان از وبسایت های معتبر دانلود کرد. در ادامه آموزش تعویض فن لپ تاپ جهت آشنایی تعمیرکاران لپ تاپ و علاقه مندان به حوزه ی تعمیرات لپ تاپ شرح داده می شود.

 

نحوه تعویض فن لپ تاپ

برای باز کردن کاور دستگاه به منظور تعویض فن لپ تاپ دو رویکرد وجود دارد ، اکثر مدل های لپ تاپ از زیر دستگاه باز می شوند اما بعضی دیگر برای دستیابی به فن آنها باید قسمت بالایی کاور را که کیبورد دستگاه روی آن قرار گرفته است جدا کنید، برای این منظور ابتدا باید زائده های کیبورد را آزاد کرده و آن را از روی دستگاه به آرامی بلند کنید ، سپس کابل اتصال آن به مادربرد دستگاه را پس از باز کردن قفل سوکت جدا کنید.

پیچ ها را باز کرده و سپس با استفاده از  کارت پلاستیکی یا انگشتان خود را در امتداد درز دستگاه حرکت دهید تا زائده های کنار لپ تاپ یک به یک باز شوند ، بعد از این مرحله کاور را بلند کنید. در این مرحله به دسترسی پیدا می کنید.پیچ های اتصال دهنده آن به مادربرد را باز کنید و آن را به آرامی از جای خود بلند کنید.

دقت داشته باشید که خمیر حرارتی روی پردازنده باید تجدید شود ، با استفاده از دستمال نخی خمیر قدیمی را با احتیاط پاک کنید و با خمیر جدید جایگزین کنید، سپس فن جدید را روی پردازنده گذاشته و پیچ ها را ببندید و مراحلی که برای باز کردن دستگاه طی کرده اید به صورت معکوس انجام دهید، اگر دستگاه شما از قسمت زیرین باز می شود پروسه انجام کار ساده تر خواهد بود و بعد از باز کردن پیچ ها و برداشتن کاور زیرین ، فن پردازنده برای تعویض در دسترس خواهد بود.

روش تعمیر فن لپ‌تاپ

اولین اقدام برای تعمیر فن لپ تاپ تمیز کردن آن از هرگونه گرد و غبار است. برای گردگیری فن، ابتدا لپ تاپ را از برق جدا کرده و سپس باتری لپ تاپ را از آن در آورید. درپوش زیر لپ تاپ را به وسیله پیچ ها در آورید. با جدا کردن درپوش  می توانید تعمیر فن لپ تاپ را انجام دهید. به وسیله باد قوی که فشار آن از سمت داخل به خارج است لپ تاپ را تمیز نمایید. به دمای باد هنگام گردگیری توجه کنید تا نوت بوک شما آسیب نبیند. در پوش را مجددا در جای خود قرار داده و پیچ ها را ببندید. اگر همچنان نوت بوک شما ایراد داشت به مرکز تعمیرات لپ تاپ کایوش مراجعه نمایید.

مرکز تعمیرات تخصصی لپ تاپ وموبایل کایوش با استفاده از بهترین تجهیزات انواع مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری نوت بوک و لپ تاپ شما را حل می کند. در صورتی که قطعات لپ تاپ شما نیاز به تعویض داشته باشند، با بهترین قطعات و اورجینال جایگزین میشود. تمامی قطعات مصرفی اصل بوده و کیفیت آن را کایوش تضمین می کند.

در صورتی که اطلاعات کافی  ندارید توجه داشته باشید که اینکار می تواند به لپ تاپ شما آسیب جدی وارد کند، توصیه می شود در صورت نداشتن دانش و اطلاعات کافی برای باز کردن و تعویض فن لپ تاپ ندارید، حضورا به کایوش مراجعه کرده و یا درخواست خود را از طریق صفحه تعمیرات لپ تاپ سایت ارسال نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *