قطعات و لوازم لپ تاپ

تعمیر شارژر لپ تاپ

تعمیر شارژر لپ تاپ

َشارژر لپ تاپ و یا آداپتور لپ تاپ جز دستگاه های تکمیلی از لپ تاپ می باشند که رایج ترین خرابی ها را به خود اختصاص داده اند. در بسیاری از موارد اشکالات رخ داده در شارژرهای لپ تاپ گاه قابل تعمیر بوده و گاه به دلیل شدت خرابی قابل تعمیر نمی باشند. برای تشخیص خرابی و رفع ایرادات ابتدا باید سیم شارژر و آداپتور لپ تاپ را تست کرده و رسانایی آنها مورد بررسی قرار گیرد.

پس از بررسی های انجام شده و تشخیص نوع خرابی بر همان اساس، تعمیر مورد نیاز بر روی شارژر انجام میشود. تعمیرات در خصوص وجود اشکال در اتصالات سیم های کابل شارژ و آداپتور نیاز به تخصص و دانش کافی و تجهیزات مربوطه می باشد، که بهتر است آن را به کارشناسان تعمیرات لپ تاپ بسپارید.برای مثال در صورتی که خرابی مربوط به برد آداپتور باشد، بدلیل اینکه در ورودی این قطعه، برق AC 220v وجود دارد که کار کردن با این قطعه را خطرناک می‌کند و لازم است حتما توسط شخص کار آزموده انجام شود. کارشناسان حاضر در مجموعه ی کایوش با تسلط بر ساختار سخت افزاری و نرم افزاری این دستگاه ها،سرویس‌های مرتبط با تعمیر و بهسازی مربوط به تعمیر شارژر لپ تاپ را به متقاضیان ارائه میدهند.

تست شارژر لپ تاپ

 تست سالم بودن شارژر لپ تاپ با استفاده از یک اهم متر به سادگی انجام میشود. درجه ی تنظیم آن را بر روی ولتاژ قرار داده و پراپ های مثبت و منفی را به اهم متر متصل میکنیم، پس از اتصال به سراغ شارژر لپ تاپ می رویم . شارژر را به برق متصل میکنیم . در این قسمت باید پراپ منفی مشکی رنگ را به خروجی منفی شارژر و پراپ قرمز رنگ مثبت را  به خروجی مثبت شارژر اتصال می کنیم. اکثر سوکت های شارژر لپ تاپ دارای دو قسمت است، 1 _ مغزی ( در داخل سوکت شارژ ) 2_لایه ی دوری سوکت شارژ که دور مغزی قرار دارد . مغزی سوکت شارژ همان خروجی مثبت و لایه ی دوری مغزی همان خروجی منفی شارژر می باشد. با اتصال پراپ های مثبت به خروجی مثبت و اتصال پراپ منفی به خروجی منفی در حالت عادی باید اهم متر ولتاژ 19v یا کمی بیشتر را نشان دهد. در صورتیکه این عدد را نشان دهد یعنی شارژر درست است و مشکل از دستگاه می باشد . دقت داشته باشید که پایه های مثبت و منفی باید با همزمان متصل شوند و از اتصال آنها اطمینان کسب کنید .

در صورتیکه سری شارژر مغزی نداشته باشد و فقط قسمت 2 را داشته باشد ، کافی اتصال آن را به داخل آن داده و پراپ مثبت را داخل همان قسمت 2 ببرید.

همواره به اطلاعات روی اداپتور توجه داشته باشین و با نتیجه ی بدست آمده مقایسه کنید .

منظور از 19v یا بیشتر 20v نیست ، بلکه منظور عدد اعشاری است ، اگر شارژر شما 19v باشد و خروجی 20v دهد ، شارژر خراب است و نیاز است آن را تعویض نمایید

برای اطمینان از  سلامت شارژر تست خود را چندین بار تکرار نمایید، به دلیل اینکه در واقع ولتاژ دهی به صورت رندوم می باشد. ممکن است پس از چند ثانیه افت ولتاژ داشته باشد.

مواردی که شامل تعمیرات شارژر لپ تاپ میشود عبارتند از:

 • رفع کردن هر گونه اشکال در رابطه با شناسایی نشدن باتری توسط لپ تاپ
 • رفع کردن مشکلات مربوط به شارژ نشدن لپ تاپ
 • تعمیر کردن سیم شارژر لپ تاپ
 • تشخیص عیب یابی کردن آداپتور شارژر
 •  عیب های مربوط به مدار شارژر لپ تاپ
 • تعمیر و یا تعویض کابل شارژر لپ تاپ
 • پوسیدگی کابل شارژر لپ تاپ باشد
 • تست کردن افت ولتاژ در لپ تاپ
 • مشکلات مربوط به دیر شارژ شدن لپ تاپ
 • مشکلات که مربوط به سوکت
 • مشکلات لپ تاپ هایی که نمی توانند شارژ نگه دارند

نگهداری از شارژر لپ تاپ

با رعایت کردن بسیاری از نکات همچون جلوگیری از خیس شدن و ضربه که از دلایل عمده خرابی شارژر و آداپتور لپ تاپ می باشد، می تواند عمر استفاده از این وسایل را طولانی نمایید. این دستگاه ها بدلیل حساسیتی که دارند، نیاز به توجه بیشتری در نگهداری دارند و لازم است مواردی همچون جلوگیری کشیدگی کابل و نوسانات برق انجام پذیرد. با رعایت چنین مواردی مانند سایر لوازم جانبی که به همراه لوازم برقی ارائه میشود، نیازتان به تعمیر آداپتور و سیم شارژر لپ تاپ و سایر قطعات آن را به شدت کاهش دهید.

 

مواردی که در رابطه با نگهداری از شارژر لپ تاپ و استفاده طولانی مدت می توان انجام داد، به صورت زیر می باشد:

 • جلوگیری پیچ خوردگی و یا خمیدگی بیش از حد سیم شارژر
 • به آرامی بیرون آوردن سیم شارژر از برق
 • جلوگیری از تحت فشار قرار گرفتن سیم شارژر  در داخل کیف و یا سایر محفظه ها
 • جلوگیری از قرار دادن سیم شارژر در کنار بخاری، شوفاژ، اجاق گاز
 • سیم شارژر خود را از دسترس کودکان و یا حیوانات خانگی خارج کنید

خرابی سیم شارژر لپ تاپ

 

خرید شارژر جدید برای لپ تاپ

اگر زمانی به تعویض این قطعه نیاز پیدا کردید، حتما اطلاعات روی آداپتور شامل ولتاژ و آمپر شارژر دستگاه‌تان را بررسی کنید که با دستگاه جدید همخوانی داشته باشد. شارژر ولتاژ پایین نمی‌تواند دستگاه شما را تغذیه کند؛ و شارژر ولتاژ بالا هم به آن آسیب بزند. اگر ولتاژ برابر است اما آمپر بالاتر بود، می‌توانید از آن استفاده کنید و آسیبی به دستگاه شما وارد نمی کند. در صورتی که شارژر قبلی خود را در دسترس ندارید،  با جست و جو کردن پارت نامبر دستگاه می توانید به راحتی اطلاعات مربوط به شارژر قدیمی خود را به دست آورید. همچنین اندازه سوکت شارژر جدید و سازگاری آن با لپ تاپ نیز از جمله مواردی است که باید چک گردد.

 

اصایلت شارژر جدید لپ تاپ

90 درصد از شارژر هایی که در بازار هستند به طور جداگانه از شرکت اصلی تهیه می شوند و این شارژر ها معمولا بر اساس سفارش چین و ژاپن ساخته می شوند. اما بدلیل اینکه ساخت شارژر کار پیچیده ای نیست، این شارژر های موجود در بازار از کیفیت مناسبی برخوردار هستند. بنابراین با وجود اصل نبودن با رعایت موارد گفته شده می توانید شارژر و آداپتور مناسب خود را از فروشگاه های معتبر تهیه نمایید.

 

با توجه به موارد و توضیحات داده شده میتوان نتیجه گرفت که تعمیر سیم شارژر لپ تاپ و برد آن امکان‌پذیر است. اما گاهی ارزشی برای تعمیر ندارد. با این حال تعویض بخش آسیب دیده یا جایگزینی کلی قطعه آسیب دیده َشارژر لپ تاپ هم زحمت بسیار کمتری می‌برد، و هم هزینه پایین‌تری دارد.

 

اگر قصد تعمیرات شارژر لپ تاپ را دارید باید بدانید که در مرکز تعمیرات تخصصی کایوش می توانید تمامی خدمات و امکانات در رابطه با تعمیر لپ تاپ را در اختیار داشته باشید. در صورت وجود هرگونه سوال و یا مشکل در خارج از تایم کاری مجموعه میتوانید از طریق پنل ارتباط مستقیم مساله خود را بیان کنید و با کارشناسان در ارتباط باشید. و یا با گذاشتن کامنت در کمترین زمام به سوالات پاسخ داده خواهد شد. همچنین همکاران می توانند با مراجعه به سایت هایی همچون instructables اطلاعاتی در این زمینه کسب نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *